21 yıldır ihracatta şampiyon!

Vestel, elektrik-elektronik sektöründeki ihracat şampiyonluğunu 2018 yılında da kimseye bırakmayarak 21’inci kez ipi ilk sırada göğüsledi. 2,7 milyar dolar ihracatla Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kendi sektöründe birinci seçilen Vestel, genel sıralamada da 7’nci oldu. Ödülü, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Vestel, Türkiye'de elektrik-elektronik sektöründe 2018 yılında da en çok ihracat yapan firma oldu. Gerçekleştirdiği 2,7 milyar dolarlık ihracatla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından elektrik-elektronik sektöründe 21’inci kez birinci seçilen Vestel, tüm sektörlerin yer aldığı genel sıralamada da Türkiye'nin en büyük 7'nci ihracatçısı unvanını kazandı.


TİM 2018 yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni 16 Haziran günü TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla

İstanbul’da düzenlendi.

Törene Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın yanı sıra kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve şirket yöneticilerinden oluşan kalabalık bir davetli grubu katıldı. Türkiye’de 2018 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 firmaya ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu:

“Vestel, daha uzun yıllar Türkiye’nin teknolojide dünyaya açılan kapısı olmaya devam edecek.”

Vestel’in ihracat şampiyonluğu ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Zorlu Holding olarak üretim yaptığımız ve hizmet verdiğimiz tüm alanlarda dünyanın büyük markalarıyla boy ölçüşüyoruz. Teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla katma değer yaratan ürün ve

hizmetler sunuyor, yaptığımız ihracatla ülkemizin

ekonomisine katkı sağlıyoruz.

Vestel, grubumuzun gözbebeği. Ürettiği ürünleri 155 ülkeye ihraç ediyor. Sadece Türk insanı için değil, tüm dünya için tasarlıyor, üretiyor ve satıyor. Elektrik-elektronik sektörünün 21 yıldır aralıksız ihracat şampiyonu olmak her şirkete nasip olmaz. Vestel çalışanlarıyla gurur duyuyorum. Vestel, daha uzun yıllar Türkiye’nin teknolojide dünyaya açılan kapısı olmaya devam edecek,” dedi.

Vestel CEO Turan Erdoğan:

“Dünyadaki trendleri takip eden değil, trendler oluşturan bir şirketiz. Ülkemiz için daha çok çalışıp, daha çok üreteceğiz.”

Vestel CEO Turan Erdoğan da, “Vestel, teknolojisini 155 ülkeye ulaştırarak 21’inci kez Türkiye’nin elektrik-elektronik alanında ihracat şampiyonu oldu. Vestel, gelirinin yüzde 75’ini ihracattan elde eden bir şirket. 2018 yılında ciromuz, ihracat gelirlerinde yaşanan güçlü büyüme ile 2017 yılına göre yüzde 31 artışla 15,9 milyar TL’ye ulaştı; ihracat gelirlerimiz de yüzde 48 artarak 2,7 milyar dolar oldu.

Her zaman söylüyoruz. Vestel, bir beyaz eşya ve elektronik ürün üreticisi değil, bir teknoloji şirketi. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına yaptığımız yatırımlarla uluslararası standartlarda ürünler üretip, bu ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırıyoruz. Dünyadaki trendleri takip eden değil, trendler oluşturan bir şirketiz. Bir kez daha diyoruz ki ülkemiz için daha çok çalışıp, daha çok üreteceğiz. Bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum,” dedi.