KODLAMAYI ÖĞRENDİLER, TEKNOLOJİLERİNİ SERGİLEDİLER

Geleceğin yazılımcıları
Vestel City’de buluştu

Manisa Valiliği’nin 4 yıldır sürdürdüğü, çocuklara yönelik kodlama projesi Kodla(Ma)nisa bu yıl Vestel City’de düzenlenen festivalle sona erdi. 20 ilden 300 öğrenci, 47 farklı stantta teknolojik yaratıcılıklarını sergiledi.

Vestel City, Manisa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 4 yıldır sürdürdüğü Kodla(Ma)nisa projesinin bu yılki “Benim Fikrim Benim Teknolojim” temalı kapanış festivaline ev sahipliği yaptı. Türkiye’de bir fabrika içinde yapılan en büyük organizasyon özelliğine sahip festivalde, Manisa başta olmak üzere 20 ilden 300 öğrenci kendi yazdıkları kodlarla hayata geçirdikleri projelerini sergiledi.

Çocuklar robotlara yazı yazdırdı, çamaşır ve bulaşık makineleri için program geliştirdi

Vestel City’nin yeni Çamaşır ve Kurutma Makinesi Fabrikası alanında kurulan 47 stantta öğrenciler, kodlama eğitimleri sayesinde ortaya çıkardıkları robot teknolojilerini, uygulama yazılımlarını ve 3D yazılımlarını tanıttılar. Vestel robotlarının da kullanıldığı etkinlikte 4 öğrenci, kodladıkları Vestel robotuyla özel bir gösteri yaptı. Hazırladıkları yazılımla robota akıllı tahta üzerinde yazı yazdıran öğrenciler, farklı bir robota da el ile yörünge takibi yaptırarak bu oyunu gelen misafirlere oynattılar. Oyunun sonunda, yörüngeyi doğru takip edilen çocuklara hediyeler verildi. Ayrıca Vestel çamaşır ve bulaşık makineleri için program yazılımını geliştiren öğrenciler, makinelere komutlar vererek ürüne ayrı ayrı işlemler yaptırdılar. Yine öğrenciler, Vestel’in kokuları birbirine karıştırmayan beş tepsili fırınında hem kek pişirdiler hem de fırını yeni kodlarla geliştirdiler.

VESTEL BEYAZ EŞYA GENEL MÜDÜRÜ ERDAL HASPOLAT

“Bugün burada geleceğin teknolojilerini üretecek ve ülkemizin kalkınmasında önemli pay sahibi olacak çok sayıda değerli genci bir arada görmek bizleri çok mutlu etti. Artık çocuklarımız ileri teknolojiyle küçük yaşlardan itibaren tanışıyor ve bu teknolojiyi hayatın her alanında kullanıyorlar. Hatta kullanmakla kalmayıp, işin içine girerek bunun gibi organizasyonlar ve projelerle cihazların yazılımını yapıyor, geleceğimiz için aklını ortaya koyuyorlar. Hepimizin bildiği gibi günümüz dünyasında dijital dönüşüm, Nesnelerin İnterneti, yapay zekâ, robotik kodlama gibi kavramlar her geçen gün daha da önem kazanırken, bu konudaki çalışmaların sayısı giderek artıyor. Ülkemizde de kodlama eğitiminin çocukluk sürecinde öğrenilmesi, teknoloji üreten insan kaynağına duyulan ihtiyacı karşılaması bakımından önemli. Kodla(Ma)nisa projesi ile Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen öğrenciler 47 stantta teknolojik çalışmalarını sergilediler. Yapılan yarışmalar sonucunda dereceye giren süper kahramanlara, gelecekteki çalışmalarını teşvik etmek amacıyla Mehmet Zorlu Vakfı’ndan eğitim süreleri boyunca burs imkânı sağlayacağız. Dileğimiz, gençlerimizin ileride yapacakları çalışmalar ile ülkemizin gelişimine katkı sağlamaları ve gelecekte ülkemizi ileri teknoloji seviyesine ulaştırmaları.

Vestel olarak Endüstri 4.0 dönüşümü bizim de en önemli önceliğimiz. Uzun vadede gelecek vizyonumuza baktığımızda da Endüstri 4.0 kavramı ile ‘Mobilite’ ve ‘Bağlanabilirlik’ teknolojileri, Vestel’in Ar-Ge çalışmalarının da önemli bir ayağını oluşturuyor. Akıllı Evler, Akıllı Şehirler ve Nesnelerin İnterneti konsepti çatısı altında sunulan hizmetler, Vestel’in adını sıkça duyacağınız bir alan olacak. Hem birbirleri ile haberleşebilen hem de mobil cihazlar aracılığıyla kontrol edilebilen akıllı ürünleri piyasaya sunmanın yanı sıra, bu cihazların bağlantı altyapısına da yatırım yapacağız. Ar-Ge ve üretim mühendislerimiz arasında ayrı bir takım robotlar, yapay zekâ yazılımları ve 3 boyutlu yazıcı gibi pek çok konuda çalışmalarını sürdürüyor. Bu dönüşümü Türkiye’de ilk gerçekleştiren fabrikanın Vestel City olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki yıldan bu yana çalışmalarımızı sürdürdüğümüz bu dönüşümde, önemli oranda uyum sağladığımız alanlar var. Bugün fabrikamızda insan eli değmeden üretim yapıyor, robot-insan işbirliğine şahit oluyoruz. Vestel olarak trendleri belirleyen, yenilikleri takip eden değil, onlara öncülük eden bir teknoloji şirketi olmaya devam edeceğ
iz.”

Dereceye giren öğrencilere hediyelerini Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat verdi.

Dereceye giren 12 öğrenciye Mehmet Zorlu Vakfı’ndan eğitim bursu


Kodla(Ma)nisa Festivali, düzenlenen proje yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 49 yerel ve 24 ulusal proje olmak üzere toplam 73 projenin değerlendirildiği yarışmada, Ulusal Yazılım kategorisinde Isparta Nazmiye Demirel Ortaokulu’ndan Beril Pekmez; Ulusal Robotik kategorisinde Mersin Yenişehir Final Okulları’ndan Mustafa Akay; Kodla(Ma)nisa Yazılım kategorisinde Akhisar İlçesi; Kodla(Ma)nisa Robotik kategorisi ve Kodla(Ma)nisa Tasarım kategorisinde ise Şehzadeler İlçesi hazırladıkları projelerle birinci oldu.


Ayrıca yarışmada hazırladıkları projelerle Ulusal Yazılım kategorisinde Şanlıurfa; Ulusal Robotik kategorisinde Düzce; Kodla(Ma)nisa Yazılım kategorisinde Yunusemre İlçesi; Kodla(Ma)nisa Robotik kategorisinde Akhisar İlçesi; Kodla(Ma)nisa Tasarım kategorisinde ise Salihli İlçesi Vestel Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Vestel, dereceye giren 12 öğrenciyi Mehmet Zorlu Vakfı’ndan eğitim bursu ile ödüllendirdi.


81.505 öğrenciye kodlama eğitimi


Kodla(Ma)nisa projesi kapsamında Manisa’nın 17 ilçesindeki 292 okulda toplam 81.505 öğrenci algoritma, code.org, Scratch eğitimleri aldı ve çeşitli kodlama platformları (kodu, small basic, app inventor vs.) kullanmayı öğrendi. Manisa Valiliği’nin projesini örnek alan 20 ilde de çocuklara kodlama eğitimleri verildi.

MANİSA VALİSİ AHMET DENİZ

“Üç yıldır yerelde gerçekleştirdiğimiz Kodla(Ma)nisa Festivali’ni bu yıl ulusal olarak gerçekleştirdik. Kodlama çok özel bir proje ve dört yılda ciddi mesafeler alındı. Çocuklarımızın üretim maharetlerini, inovatif düşüncelerini ve tasarılarını üretime dönüştürme istek ve çabalarını görünce Türkiye Cumhuriyeti’nin Allah’ın izniyle geleceğe damga vuracağını düşünüyorum.”

Vestel, dereceye giren 12 öğrenciyi Mehmet Zorlu Vakfı’ndan eğitim bursu ile ödüllendirdi.