Çevre dostu Vestel’den 22 milyon liralık tasarruf

Vestel, çevresel sürdürülebilirlik yatırımlarıyla rekor kırdı. Üretim süreçleri ve atık yönetimi alanında yapılan yatırımlarla 2018 yılında 22 milyon liralık tasarruf sağlayan Vestel, hayata geçirdiği projelerle ulusal ve uluslararası pek çok ödülün de sahibi oldu.

Vestel, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, çevresel sürdürülebilirlik yatırımları kapsamında 2018 yılında toplam 22 milyon liralık tasarruf elde ettiğini açıkladı. Çevreye duyarlılığı ve sürdürülebilirliği iş modelinin en önemli bileşenleri kabul eden Vestel, tedarik zincirinden üretime, atık yönetiminden ambalaj ve lojistiğe kadar pek çok farklı alanda yaptığı yatırım ve iyileştirmelerle çevre üzerindeki etkisini azaltırken, önemli miktarda tasarruf sağladı.

Bu doğrultuda Vestel Beyaz Eşya, vakum pompalarında 481.029,12 kwh’luk enerji tasarrufu sağlayan verimlilik artırıcı proje başta olmak üzere, çeşitli büyüklüklerde 56 adet iyileştirme projesi ile 2018 yılında giderlerini 4,1 milyon lira azaltmayı başardı. Vestel Beyaz Eşya, 2018 yılında ciro başına düşen elektrik harcamasını yüzde 23, doğalgaz harcamasını yüzde 26 ve su harcamasını yüzde 32 oranında azalttı.

Elektronik tarafında ise atık boya projesiyle 2018’de 18 milyon lira tasarruf eden Vestel, Avrupa Birliği, TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve TÜSİAD tarafından çeşitli ödüllere layık görüldü. Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonuyla tasarlanan “Atık Boya Geri Kazanım ve Kullanım Sistemi” tüm endüstriler dahilinde ilk defa Vestel Elektronik tarafından kullanıldı. Üç patentle tescillenen proje, bugüne kadar 433 ton atığın azalmasını sağladı.

VESTEL CEO’SU TURAN ERDOĞAN

“Vestel olarak hem üretim aşamasında hem ürettiğimiz her üründe hem de daha az atık çıkması ve çıkanların değerlendirilmesi konusunda çok hassasız. Biz çevreye, doğaya, gelecek nesillere olan sorumluluğunun bilincinde olan bir sanayi kuruluşuyuz. Ar-Ge mühendislerimiz sadece yeni teknolojiler değil, ürünlerimizin çevreye saygılı olması konusunda da durmadan araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların sonuçları da ulusal ve uluslararası çapta takdir olarak, daha önemlisi ise çevresel sürdürülebilirlik olarak bize geri dönüyor. Bu hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz.”

Vestel’in aldığı çevre ödülleri ve sertifikalar


  • Vestel Beyaz Eşya, “Yardımcı Tesislerde Enerji Verimliliği ile Karbon Yönetimi” projesi sayesinde 1.765.529 kg karbon salınımını önleyerek sektörde kendi rekorunu kırdı. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından üst üste ikinci kez “Düşük Karbon Kahramanı” ödülü aldı.


  • Vestel Beyaz Eşya, tehlikeli atıkların azaltılmasını sağlayan “Atık Yönetim Sistemi” projesi ile ÇEVKO Vakfı tarafından düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nin Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde ödül kazandı. Ayrıca “Strafor Gramaj ve Yoğunluğun Azaltılması” projesi de Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’ne layık görüldü.

  • Vestel Beyaz Eşya, “Çevre Dostu R32 Soğutucu Akışkanlı, 0 Standby, A+++ Akıllı İnverter Klima” projesi ile İstanbul Sanayi Odası 2018 Çevre Ödülleri’nin Büyük Ölçekli İşletme İnovatif Çevre Dostu Ürün kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü.

  • Vestel, ISO 14046 Su Ayak İzi sürecini standart doğrultusunda başarıyla tamamlayarak, su ayak izi ve karbon ayak izini doğrulattı.

  • Vestel, “Buzdolabı Soğutma Teknolojisi Değişim Süreci” çalışması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 2018 Verimlilik Proje Ödülleri’nde birincilik kazandı.

  • Vestel, “Atık Boya Geri Kazanım ve Kullanım Sistemi” ile Türkiye’yi ikinci kez temsil ettiği Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nde Süreç kategorisinde ödül kazandı. Aynı proje 13. Teknoloji Ödülleri kapsamında da Büyük Ölçekli Firma Süreç kategorisinde teknoloji ödülünü aldı.


  • Vestel’in deterjanlı su karışımını 14 farklı noktadan çamaşıra püskürten Hydro-Boost teknolojili çamaşır makinesi; piyasadaki en az yıllık enerji ve su tüketim değerlerine sahip PyroJet teknolojili çamaşır makinesi ve deterjan gerekliliğini yüzde 50 oranında azaltan çamaşır makinesi, Alman VDE’den (Verband Deutscher Elektrotechniker) dört VDE sertifikası aldı.