GLOBAL COMPACT TÜRKİYE'NİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU ZORLU PSM’DE TOPLANDI

Gurur verici bir evsahipliği

UN Global Compact Türkiye’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gerçekleşti. UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman’ın konuk konuşmacı olarak katıldığı toplantıda yeni Yönetim Kurulu da belirlendi. Zorlu Holding Mali İşler Grubu Başkanı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal, UN Global Compact Türkiye’nin 2019-2022 dönemi yeni Yönetim Kurulu’na asil üye seçildi.


Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda 2007 yılından bu yana üyesi olduğu UN Global Compact Türkiye’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 6 Mayıs 2019 tarihinde Zorlu PSM’de gerçekleştirildi. Girişimin yeni başkanının ve yönetim kurulunun seçildiği toplantı kapsamında, sürdürülebilirlik alanının duayeni kabul edilen ve bu alanda yaptığı çalışmalarla çığır açan eski Unilever Global CEO’su ve UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman da bir konuşma yaptı.

Özel sektör temsilcilerini sorumluluk sahibi şekilde faaliyet göstermeye ve toplumu desteklemeye teşvik eden UN Global Compact, 160’ı aşkın ülkede 9.500’ün üzerinde şirket ve 3.000’in üzerinde şirket dışı üyesi ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi konumunda. Üye şirketlerin insanlara, toplumlara ve gezegene değer katmalarını sağlamak için çalışan ve bu yönde işbirliklerine zemin hazırlayan UN Global Compact, 70’in üzerinde ülkede yerel ağlar üzerinden faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede UN Global Compact Türkiye, ülkenin kurumsal sürdürülebilirlik gündemini belirlemede öncü bir rol oynuyor. Zorlu Holding de, 2007 yılından bu yana UN Global Compact Türkiye’nin imzacıları arasında yer alıyor. Şirket, bu çerçevede 2011 yılından itibaren her yıl taahhüt ettiği Sürdürülebilirlik Raporu’nu hazırlayarak kamuoyu ile paylaşıyor.

UN GLOBAL COMPACT
BAŞKAN YARDIMCISI
PAUL POLMAN


"Acil eylem için sesimizi daha yüksek çıkarmalıyız."

UN Global Compact Türkiye’nin Genel Kurul Toplantısı’na konuk konuşmacı olarak katılan UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman, sürdürülebilirlik alanının en önemli isimlerinden biri. Sürdürülebilirliğin hem kârlılık hem de doğaya ve insanlığa pozitif geri dönüş sağlayabilecek bir iş modeli olduğunu savunan Paul Polman, Unilever Global CEO’su olduğu dönemde şirketin yeni bir sürdürülebilir büyüme modeline başarılı bir şekilde öncülük etmiş ve attığı radikal adımlarla Unilever’i bu konuda dünyanın en takdir edilen işletmelerinden biri haline getirmişti.


Paul Polman, UN Global Compact Türkiye Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada insanlığın pek çok açıdan çelişki içinde yaşadığına dikkat çekerek, “Günümüzde insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşam sürmeye başladı. Her zamankinden daha fazla insan eğitim alırken, dünya ekonomisi de inanılmaz bir büyümeye tanık oldu. Ancak, bu benzeri görülmemiş küresel büyümenin bir bedeli var. Gerçeklerle yüzleşecek olursak, bugün dünyamız iklim değişikliğinin artışı ile oluşan büyük eşitsizlik nedeniyle önemli bir krizde,” dedi.

Cem Köksal, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu’nda

UN Global Compact Türkiye’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, 2022 yılına kadar görev yapacak yeni Yönetim Kurulu da seçildi. Bu kapsamda UN Global Compact Türkiye ağının üç yıldır başkanlığını yürüten Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin görevini Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü’ye devrederken, Zorlu Holding Mali İşler Grubu Başkanı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cem Köksal, UN Global Compact Türkiye’nin 2019-2022 dönemi yeni Yönetim Kurulu’na asil üye seçildi.

GLOBAL COMPACT TÜRKİYE
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
AHMET DÖRDÜNCÜ


"İş dünyası en iyi bildiği şeyi, yani 'iş yapmayı’ sorumlu hale getirdiğinde, dönüşümün dinamosu olmaması için hiçbir neden yok!"