Gençler
ilham veren girişimcilerle buluştu


Mehmet Zorlu Vakfı YETGEN 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı kapsamında Zorlu PSM’de ikincisi gerçekleştirilen Girişimcilik Zirvesi’nde gençler, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ilham veren hikâyelerini dinleme fırsatı buldu.

MZV tarafından dört yıldır düzenlenen ve içeriği ile Türkiye’de bir ilk olan 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı, her geçen gün gelişen içeriği ve birçok yan etkinliğiyle gençlerin 21. yüzyıl yetkinlikleri konusundaki farkındalığını artırmaya devam ediyor. MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut liderliğinde yürütülen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nın en önemli parçalarından biri olan Girişimcilik dersi kapsamında düzenlenen MZV YETGEN Girişimcilik Zirvesi’nin ikincisi 13 Nisan’da Zorlu PSM’de gerçekleştirildi.


Moderatörlüğünü Prof. Dr. Erhan Erkut’un yaptığı Girişimcilik Zirvesi’nde, 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’na devam eden öğrenciler ve MZV bursiyerlerinden yaklaşık 400 genç, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ilham veren hikâyelerini dinleme fırsatı buldu.


Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu’nun Sosyal Girişimcilik Paneli’nde, Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt’ın ise Kurum İçi Girişimcilik Paneli’nde konuşmacı olarak yer aldığı Girişimcilik Zirvesi’nde birbirinden değerli isimler deneyimlerini gençlerle paylaştı. Zirvede Barbaros Özbuğutu (Iyzico); Prof. Dr. Zehra Çataltepe (CSciO); Başak Taşpınar Değim (Armut.com); Emrah İnanç (Taşeron Bankası); Buğra Çelik (imece); Ayfer Tüfekçi (BabyAcademy); Kiraz Öcal (Kızlar Sahada Akademi); Yavuz Çingitaş (GOOINN Innovation & Technology); Hamdi Ulukaya Girişimleri’nden Ece Demirpençe (Mediterien Deep); Duygu Yılmaz (Biolive) ve Kerem Deveci (DeveciTechnology Inc); Bora Yılmaz (Revo Capital); Ali Karabey (212); Hande Enes (Teknoloji Yatırımısı); Ozan Sönmez (YellowX Startup Investors MD & Zillion Pitches); Okan Şencan (Vircon Group & Startup Hukuku) ve Barış Özistek (Netmarble EMEA), fikir ve hikâyeleriyle gençlere ilham verdi.

Prof. Dr. Erhan Erkut

“Girişimcilik insanın doğasında ve DNA’sında var”

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Erhan Erkut, girişimciliğin insanın doğasında var olduğunu söyleyerek, “Bizler otonom bireyleriz. Girişimcilik DNA’mızda var. En büyük sorunlar en büyük fırsatları getiriyor. Fikir bulmak için mega trendlere bakmak gerekiyor. İklim değişikliği, enerji kullanımının azaltılması, hızla yaşlanan dünya nüfusuna yönelik çözümler, girişimciler için büyük fırsatlar sunuyor. Özellikle gençlerimizin, DNA’larında var olan girişimciliği açığa çıkararak bu alanlara yönelmesi, yeni kapılar açacaktır” dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu

“Kurucu ortaklarından biri olduğumuz imece, yola çıkarken de öngördüğümüz şekilde bugün artık bir girişim haline dönüşerek kendi ayakları üzerinde durabiliyor.”

Zorlu Holding olarak kaynakların toplum için etki yaratabilecek fikirlere ve girişimlere yönlendirilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, 5 yıl önce yenilikçi bir bakış açısıyla sosyal inovasyon alanına odaklanmaya karar verdiklerini dile getiren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, “Bu anlayışla Zorlu Holding olarak sosyal inovasyon platformu imece’nin kurucu ortaklarından biri olduk. İlk üç destek programının hibe destekçisi olarak projeye can suyu verdik. Yola çıkarken amacımız imece’nin sürdürülebilir olması ve Zorlu Holding’in desteği olmasa bile gelecekte kendi ayakları üzerinde durabilmesiydi. Kendisi de aslında bir girişim olan imece, bugün artık kendi ayakları üzerinde durabiliyor ve imeceLAB ile üniversite ve lise öğrencilerini çözüme dahil edecek yeni programlar başlatabiliyor. Tüm bunlar bizim üç yıl önce bu işe başlarken hayalini kurduğumuz projelerdi ve bugün gerçeğe dönüştü. İnanıyorum ki, gelecekte bu platform daha da gelişecek” açıklamasında bulundu.

imece Direktörü Buğra Çelik

“imeceLAB’de hibrit bir öğrenme modeli ile gençlerin toplumsal meselelerin çözümü için bir araya gelmesini sağlıyoruz.”

imece Direktörü Buğra Çelik ise, imeceLAB’i toplumsal meseleler için harekete geçmek isteyen gençlere yönelik olarak kurduklarını söyledi. Platformun gençlerin 21. yüzyıl yetkinlikleri kazanarak üreteceği bir açık sosyal inovasyon programı olarak şekillendirildiğini söyleyen Buğra Çelik, “imeceLAB’de asıl olarak öğrenme kültürünü geliştirmeye odaklanıyoruz. Burada birlikte nasıl değer oluşturabileceğimizin yanıtını arıyoruz. Hibrit bir öğrenme modeli geliştiriyoruz. İsteyen gençler imece.com web sitesine girerek, imeceLAB’e üye olup toplumsal meselelerin çözümüne katkı sağlayabilir“ dedi.

Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt

“Zorlu Holding’in kısa bir süre önce başlattığı kurum içi girişimcilik projesi Parlak Bi’Fikir ile, Vestel Ventures modelimizin bir benzerini çalışanlarımıza açıyoruz.”

Zorlu Holding’in, kurum içi girişimcilik projesi Parlak Bi’Fikir ile Vestel Ventures modelini çalışanlarına açtığını dile getiren Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt, “Kurum içi girişimcilik sürecinde finansal desteğin yanında eğitim, mentorluk gibi geniş kapsamlı destekleri de çalışanlarımızla paylaşacağız. Amacımız, Akıllı Hayat 2030 vizyonumuz doğrultusunda inovasyon odaklı bir kurum kültürünü sürdürebilir kılmak. Bu uzun soluklu yolculukta inovayonu harekete geçirecek sürükleyici gücün kurum içi girişimcilik olduğuna inanıyoruz” dedi.

GOOINN Innovation & Technology Kurucusu Yavuz Çingitaş

“Zorlu Holding gibi çalışanlarına bu kadar geniş kapsamlı destekler sunan kurum içi girişimcilik modeli örneğine dünyada bile çok az rastlıyoruz.”

Kurum içi girişimciliğin çalışanlar için büyük bir şans olduğunu dile getiren GOOINN Innovation & Technology Kurucusu Yavuz Çingitaş; “Kurum içi girişimcilikte para, deneyim ve öğrenme gibi çok geniş imkânlar sunuluyor. Üstelik bu süreçte işinizden de ayrılmıyorsunuz. Zorlu Holding’in Parlak Bi’Fikir projesinin Zorlu çalışanları için önemli bir deneyim ve öğrenme fırsatı yarattığına inanıyorum. Biz de bu projenin çözüm ortaklarından biri olarak girişimcilik yetkinliklerinin kurumsal kültüre geçirilmesini bu süreçte en önemli kazanım olarak görüyoruz” dedi.

iyzico Kurucusu Barbaros Özbuğutu

Türkiye’de ödeme sistemlerine erişim konusunda birçok sıkıntı vardı. Özellikle bankalara yakın olan ve düzenli ilişkisi olanlar ödeme sistemlerine daha kolay erişebiliyorlardı. Biz İyzico ile 81 ilden müşteriyi aynı sistemden geçirerek ödemeyi demokratik ve şeffaf hale getirdik.”

Tazi.ai Kurucusu Prof. Dr. Zehra Çataltepe

“Yapay zekâyı, ‘next generation automatic machine learning’ teknolojimizle daha kullanılabilir hale getiren, dünyanın 10 şirketinden biriyiz. Gelecekte hayalimiz yapay zekâyı yaygınlaştırmak. Eğer benim annem yapay zekâyı kullanabiliyorsa, doğru bir iş yapmış oluruz.”

Taşeron Bankası Kurucusu Emrah İnanç

“Kamu müteahhitleri ile inşaat piyasasını bir araya getiren dijital platform Taşeron Bankası ile 2018 yılında 100 milyon doları aşan bir döviz girdisi sağladık. Başta OIM ile olmak üzere uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaparak globalde taşeronları daha işler hale getirmeyi hedefliyoruz.”

Armut.com Kurucusu Başak Taşpınar Değim

“Dikey tecrübeyi, yatay içinde paylaşan bir yapıda ilerliyoruz. Mavi ve beyaz yakayı buluşturuyoruz. Hizmet sektöründe alışkanlıklar değişiyor. Ödüllendirme ve cezalandırmayı artık müşteriler yapıyor. Uluslararası pazarlardaki devamlılığı getirmek çok önemli ve şu an müşteri memnuniyetimiz yüzde 99 seviyesinde.”